İlkyardım Nedir? İlk Yardım Eğitimi Almak Neden Önemlidir? İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır? Sertifikalı Online İlk Yardım Eğitimi Var Mı?

İlkyardım Nedir? İlk Yardım Eğitimi Almak Neden Önemlidir? İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır? Sertifikalı Online İlk Yardım Eğitimi Var Mı?

İlkyardım, bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek için olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlkyardım temel uygulamaları Koruma, Bildirme, Kurtarma (KBK) olarak ifade edilir.

Koruma: Kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirilmesini kapsar. En önemli işlem olay yerinde oluşabilecek tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Bildirme: Olay / kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmelidir. Türkiye´de ilkyardım gerektiren her durumda telefon iletişimleri, 112 acil telefon numarası üzerinden gerçekleştirilir.

Kurtarma (Müdahale): Olay yerinde hasta / yaralılara müdahale hızlı ancak sakin bir şekilde yapılmalıdır.

İlkyardımın öncelikli amaçları; hayati tehlikenin ortadan kaldırılması, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesinin sağlanması, hastanın durumunun kötüleşmesinin önlenmesi, iyileşmenin kolaylaştırılmasıdır.

Yaşamımız devam ettikçe yaralanmalar ve hastalıklarla karşılaşabiliriz. Bulunduğumuz her ortamda kaza veya hastalanma riski taşımaktayız. Böyle bir durumla karşılaştığımızda müdahalede bulunanların ilkyardım eğitimi almış kişiler olması yaşamın sürdürülmesinde veya sakatlanmaların önlenmesinde önemli bir etkendir.

İlkyardım eğitimi almamış kişilerin, ilkyardım uygulamalarında bulunması sakıncalı olabilir. Bu nedenle bir müdahalede bulunacak kişilerin mutlaka bir ilk yardım eğitimi almış olması ve hayati tehlike oluşturacak müdahalelerde bulunmamaları oldukça önemlidir.

İlkyardım eğitimi almak oldukça önemlidir. Evet, çok yardımsever bir toplumda yaşıyoruz fakat hastalık veya kaza gibi bir durumla karşılaştığımızda bilinçsiz insanlar yardım etmeye çalışırken hastanın durumunun kötüleşmesine veya bir sakatlık oluşmasına neden olabiliyoruz. Böyle bir durumla karşılaştığımızda tanıdığımız veya tanımadığımız bir kişiye yardımcı olabilmek için ilk yardım eğitimi almak çok önemlidir.

Naature Akademi´de İlk Yardım eğitimi zaman ve mekandan bağımsız olarak online eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitim sonunda uluslararası geçerliliğe sahip İlk Yardım Sertifikası alabilirsiniz. İlkyardım Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayabilirsiniz.

 

İlk Yardım Eğitimi Satın Al

Yayın Tarihi: 29-12-2019