Lider Kimdir? Lider İle Yönetici Arasındaki Farklar Nelerdir? İyi Bir Lider Nasıl Olunur? Liderlik Eğitimi Alınabilir Mi?

Lider Kimdir? Lider İle Yönetici Arasındaki Farklar Nelerdir? İyi Bir Lider Nasıl Olunur? Liderlik Eğitimi Alınabilir Mi?

Lider, bireyleri ortak hedefler için yönlendiren, bireyler arasında bağlantı oluşturan, hedeflerini benimseten kişidir. Liderlik başkalarını etkiyebilmek ve yönlendirebilmektir. Lider, ortak bir amaç için birleşen grup çalışmasında yönlendirici ve motive edicidir.

Lider ve yönetici kavramları çoğunlukla birbirine karıştırılmaktadır. Ama bu iki kavram farklı özelliklere sahiptir. Lider yenilikçi, birey merkezli ve güveni özendiricidir. Yönetici ise geleneksel, sistem ve yapı merkezli ve kontrol eğilimlidir.

Liderlik tamamen doğuştan gelen bir özellik değildir. Sonradan kazanılan bir beceri de olabilir. Kişinin yetiştirilme tarzı ve hayattaki deneyimleri kişinin bu profilini artı ya da eksi olarak etkileyebilir.

Bir lider, çevresindeki insanları dinler, açık sözlüdür, doğal davranır, yardımseverdir, sorumluluk alır, karmaşık olmaz, takımını yetiştirir, ilham verir, kendini geliştirir, çalışmayı sever, tutkuludur, her zaman liderdir, risk almaktan korkmaz.

Çalışanlarını dinlemeyen bir lider tek başına yükselmenin zorluklarını görecektir. Tam tersine çalışanlarını dinleyen bir lider onlara verdiği değer sayesinde omuzlar üzerinde yükselme ayrıcalığına kavuşacaktır.

Güçlü bir lider olmak isteyen kişiler bu yola tek başlarına çıkamazlar. Mutlaka yanlarında kendisine yardım eden çalışanları vardır. Liderlik koltuğunda sadece oturarak etrafı izlemek yerine çalışanlarına takıldıkları noktalarda yardım etmek o lideri güçlü kılacaktır.

Siz de iyi bir lider olmanın inceliklerini öğrenmek ya da kendinizde gördüğünüz yeteneklerinizi geliştirmek isterseniz Liderlik eğitimimize başvuru yaparak hemen eğitime başlayabilirsiniz.

Naature Akademi´de Liderlik eğitimi zaman ve mekandan bağımsız olarak online eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitim sonunda uluslararası geçerliliğe sahip Liderlik Sertifikası alabilirsiniz. Liderlik Eğitimi ve Sertifikası hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayabilirsiniz.

 

Liderlik Eğitimi Satın Al

Yayın Tarihi: 07-03-2020