Rapor Nedir, Nasıl Yazılır? Rapor Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi Nasıl Alınır?

Rapor Nedir, Nasıl Yazılır? Rapor Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi Nasıl Alınır?

Rapor, herhangi bir işte veya bir konuda yapılan inceleme ve araştırma sonucunu, düşünceleri veya gözlemleri bildiren yazı türüdür.

Rapor düzenli ve mantıklı bir yazıdır. Bölüm başlıklarına ve alt başlıklarına yer verilir. Bir durum ya da sorunla ilgili verileri belirtir. Durum, diğer şirketlerin saha faaliyetlerinin raporlanması. Sorun, bir ürünün penetrasyon reklamlarıdır.

Önerilen bir faaliyeti avantajları ve dezavantajları açısından ele alabilir. Bir kararın ya da faaliyetin olası veya gerçekteki sonuçlarını tartışmaya açabilir. Bir çalışma ya da araştırmanın sonuçlarını ortaya çıkararak değerlendirebilir.

Okuyucular öncelikle ana noktalara hemen varmak isterler. Sonuçların açık ve net biçimde oluşturulmuş olmasını beklerler. Ve son olarak rapordaki bilgilerin karar vermelerine yardımcı olmasını isterler. Bu nedenle raporlar, okuyanların cevabını aradıkları belirli soruların yanıtlarını hemen bulmalarına yardımcı olacak şekilde yazılmalıdır.

Raporlar belirli bir düzende yazılmalıdır. Raporlardaki bu düzeni rapor formatı olarak adlandırabiliriz. Basit rapor formatında; başlık, giriş, ana bölüm, sonuç ve uzun raporlarda ekler/özet bölümleri bulunur. Raporların altında hazırlayan kişinin adı, unvanı ve imzası bulunmalıdır.

Raporlarda kesin bir format kullanmanın 5 avantajı vardır.

1- Meşgul okurlara istediklerini bulmakta yardımcı olur.
2- Yazanın konuya bağlı kalmasını sağlar.
3- Hangi biçimde olursa olsun, hazırlayanın daha etkili yazılar üretmesine yardımcı olur.
4- Konsolidasyonu kolaylaştırır.
5- İyi bir beyin jimnastiğidir.

Rapor Yazma Teknikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için eğitimimize hemen başvurabilirsiniz.

Naature Akademi´de Rapor Yazma Teknikleri eğitimi zaman ve mekandan bağımsız olarak online eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitim sonunda uluslararası geçerliliğe sahip Rapor Yazma Teknikleri Sertifikası alabilirsiniz. Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi ve Sertifikası hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için tıklayabilirsiniz.

 

Rapor Yazma Teknikleri Eğitimi Satın Al

Yayın Tarihi: 21-03-2020